ZAPRASZAMY DO KAWIARENKI NAPRAWCZEJ STAJNIA

MASZ ZEPSUTY ROWER, A MOŻE NIEPOTRZEBNE ZASŁONY CZY FILIŻANKI? NIE  WIESZ JAK NAPRAWIĆ ROZKLEJONE KRZESŁO LUB CHCESZ OŻYWIĆ SWÓJ MAŁY STÓŁ?  MOŻE MASZ JESZCZE SPRAWNE RZECZY ALE NIE WIESZ CO Z NIMI ZROBIĆ?

Skorzystaj z oferty Kawiarenki Naprawczej STAJNIA.

U nas możesz:
•    przekazać przedmioty, które my naprawimy, odnowimy i sprzedamy po atrakcyjnej cenie
•    naprawić samemu swoją rzecz przy udziale ekspertów, a my udzielimy  Ci bezpłatnie porady oraz zapewnimy  materiały i narzędzia
•    skorzystać z warsztatów edukacyjnych i upcyklingowych, dasz drugie życie przedmiotom i ochronisz środowisko
•    napić się kawy i herbaty w miłym towarzystwie

Zysk przekazujemy na działalność kawiarenki, abyś mógł z niej korzystać bezpłatnie.
Dowiedz się więcej na , www.szkola-lesna.torun.pl.  Śledź nas na facebooku, tam dostępne zdjęcia artykułów do kupienia po okazyjnej cenie.

NIE WYRZUCAJ, NAPRAW,UŻYJ PONOWNIE, CHROŃ  ŚRODOWISKO

PRZYJMUJEMY:
•    meble małogabarytowe (np. krzesła, stoły, półki, itp.)
•    nieuszkodzone szkło i ceramika (np. talerze, filiżanki, wazony, doniczki, itp.)
•    rowery
•    sprzęt ogrodniczy (np. grabie, łopaty, itp.)
•    wybrane tekstylia (np. torby, walizki, firany, itp.)
•    przedmioty do upcyklingu: np. stare banery, koszulki, biżuteria, itp.
•    zabawki, w tym te na baterie, sprzęt sportowy i wypoczynkowy,
•    nieelektryczne urządzenia gospodarstwa domowego
•    Inne (wyposażenie domu, narzędzia, pamiątki, dzieła sztuki, zabawki, sprzęt sportowy,  płyty CD/DVD itp.).
Jak przekazać przedmiot:
•    drobne artykuły  możesz przywieźć we wtorki i soboty w godz. Od 9-16 na Barbarkę,  ul. Przysiecka 13, 87-100 Toruń
•    artykuły jak   meble małogabarytowe (np. krzesła, stoły, półki, itp.) oraz rowery przed przywozem należy zgłaszać za pośrednictwem facebooka, e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie  056 657 60 85 we wtorki w godz. 9-16
UWAGA: W Kawiarence  Naprawczej STAJNIA PPU:
•    nie będzie  przyjmowany sprzęt elektryczny i elektroniczny, ubrania, obuwie a także  książki. Odzież i  książki mogą być jedynie elementem wymiany podczas organizowanych specjalnych wydarzeń.
•    Przyjmowane będą  przedmioty sprawne lub takie, które nadają się do prostej naprawy; nieuszkodzone, czyste i niestwarzające zagrożenia dla nowych użytkowników.
•    Stowarzyszenie „Tilia” zastrzega sobie prawo do selekcji przyjmowanych przedmiotów, w tym do odmowy przyjęcia wybranych  przedmiotów.

Znajdź naszą Kawiarenkę  Naprawczą STAJANIA PPU  
Szkoła Leśna  na Barbarce w Toruniu
 ul. Przysiecka 13, 87-100 Toruń
TEL. 056 657 60 85
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 www.szkola-lesna.torun.pl

PO CO POWSTAJĄ KAWIARENKI NAPRAWCZE?

Celem Kawiarenki Naprawczej jest naprawa i  ponowne wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku oraz  nadanie im „drugiego życia”.  Istotne jest zawracanie strumienia  przedmiotów, które nie muszą stać się odpadami. Często pozbywamy się rzeczy sprawnych lub takich, które wymagają jedynie drobnej naprawy.  Przedmioty te, stają się wówczas odpadami i nie mogą służyć już innym osobom.  Dobrze, jeśli trafiają do utylizacji bądź recyklingu, gorzej jeśli trafiają bezpośrednio na składowisko odpadów. 

Kawiarenka naprawcza to miejsce, w którym można naprawić uszkodzone rzeczy, w której można otrzymać porady ekspertów/specjalistów w danej dziedzinie, są organizowane warsztaty, serwowana jest kawa i herbata. Do kawiarenki mogą zgłaszać się wszyscy, którzy samodzielnie chcą dany przedmiot naprawić, wymienić się rzeczami lub popsuty  przedmiot przekształcić  w taki sposób, aby mógł dalej służyć i spełniać swoją pierwotną lub inną niż pierwotna funkcję.
Kawiarenki  naprawcze pozyskują także atrakcyjne niechciane przedmioty  lub, te, które  po naprawie  mogą  zostać z powodzeniem sprzedane. Organizowane są wówczas sklepy z używanymi przedmiotami lub mini wyprzedaże, jarmarki. Kawiarenka ma także sprzyjać samopomocy i integracji społecznej, wymianie przedmiotów między osobami lub wspólnemu korzystaniu z danych   narzędzi.
Ograniczenie strumienia odpadów lub wyeliminowanie odpadów ma sprzyjać przede wszystkim ochronie środowiska i niwelować skutki zmian klimatycznych. Ma przyczyniać się do ograniczenia  emisji gazów cieplarnianych i  oszczędzania zasobów niezbędnych do wytworzenia produktów, w tym w szczególności wody. Działanie ma  doprowadzić do  redukcji zużycia surowców naturalnych, energii i produkcji odpadów oraz pozytywnie wpływać na przyrodę i  zdrowie ludzi.   Temu służy gospodarka obiegu zamkniętego czy też myślenie w stylu  Zero Waste.
Innym nadrzędnym celem  organizowania kawiarenki naprawczej jest aspekt społeczny.  W punkcie napraw i ponownego wykorzystania mogą być zatrudniane osoby o niskich  kwalifikacjach. W miejscach tych można organizować warsztaty nauki różnych specjalizacji w zakresie napraw. Ponadto, naprawiane lub używane przedmioty są sprzedawane  w bardzo  atrakcyjnych cenach. Nabywcami mogą być osoby mniej zamożne lub te które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie mogą zaspokoić swoich podstawowych potrzeb materialnych.

Sfinansowano ze środków  Europejskiego Funduszu Rozwoju Operacyjnego i budżetu Województwa Kujawsko - Pomorskiego  w ramach projektu SURFACE. Realizacja pilotażowej Kawiarenki Naprawczej STAJNIA przez Stowarzyszenie Tilia na zlecenie Województwa Kujawsko -Pomorskiego.