Get Adobe Flash player
01.04.2014

Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń - zgłoś się do nas po bezpłatne sadzonki


Szkoła Leśna na Barbarce wspierana przez markę Beretta, tak jak w poprzednich latach, we współpracy z Nadleśnictwem Toruń organizuje akcję "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń", w której zachęca mieszkańców Torunia i okolic do sadzenia drzewek w swoim otoczeniu.

Do rozdania mamy łącznie 1200 bezpłatnych sadzonek drzewek leśnych: róży fałdzistolistnej, lipy, jarzębu, buka, bzu koralowego, brzozy. Do udziału w akcji zapraszamy szkoły oraz osoby indywidualne.

W tym roku postanowiliśmy połączyć akcję sadzenia drzewek z kampanią "Zostań Orłem Natury 2000". Szkoły pragnące wziąć udział w akcji prosimy o zapoznanie się z regulaminem zamieszczonym poniżej.

Osoby indywidualne po sadzonki zapraszamy na Barbarkę w niedzielę 6 kwietnia 2014 roku w godzinach 14.00-16.00 do wiaty na polanie dolnej. 1 osoba otrzymać będzie mogła maksymalnie 20 sztuk drzewek, bez możliwości wyboru gatunku. Ze względu na ograniczoną ilość sadzonek drzewka rozdawana będą zgodnie z kolejnością zgłoszenia. Żeby dostać bezpłatnie sadzonki i odznakę Orła Natury 2000 wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Obszarów Natura 2000.


Dlaczego warto sadzić drzewa?

  • powierzchnia lasów na świecie zmniejsza się corocznie o około 5 mln ha,

  • drzewa produkują tlen (np. 100-letni buk to 1200 litrów tlenu/godz) oraz zużywają dwutlenek węgla, produkowany w ogromnych ilościach przez przemysł i marmoryzację,

  • pochłaniają dym i nieprzyjemne odory,

  • obecność drzew może o 75 % ograniczyć ilość pyłu unoszonego z wiatrem ,

  • by zrekompensować wycięcie 1 starego drzewa należy posadzić ok. 2700 młodych drzewek,

  • jedno duże drzewo (25 m wysokości) usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla ile emitują dwa domy jednorodzinne,

  • jedna 60-letnia sosna "produkuje" w ciągu doby tyle tlenu, ile wynosi zapotrzebowanie 3 osób,

  • zużycie papieru na jedną osobę w Polsce wynosi około 100 kg na rok, a aby wyprodukować 1000 kg papieru trzeba ściąć około 17 dużych drzew.


Regulamin akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2014 dla szkół"

1. Organizatorem akcji jest Szkoła Leśna na Barbarce wspierana przez markę Beretta we współpracy z Nadleśnictwem Toruń.

2. W akcji mogą wziąć udział klasy/grupy z dowolnej placówki oświatowej regionu.

3. Jedna klasa/grupa może otrzymać bezpłatnie max 5 sadzonek drzewek, zaś jedna placówka oświatowa max 20 sadzonek.

4. Żeby klasa/grupa mogła otrzymać bezpłatnie sadzonki wystarczy, że minimum 5 osób z tej klasy zdobędzie tytuł "Orła Natury 2000". By tego dokonać należy wejść na stronę www.naszanatura2000.pl, wybrać zakładkę "Orły Natury 2000", a później "Zgłoszenie dla Orłów Natury" i uzupełnić krótki formularz on-line. Przy podawaniu imienia proszę napisać nazwę szkoły/placówki oświatowej i klasy/grupy.

5. Dodatkowo osoby, które wyślą zgłoszenie i zdobędą tytuł Orła Natury 2000 na koniec kwietnia będą brały udział w losowaniu 1 pakietu gadżetów wydanych w ramach projektu (puzzli lub memo lub gry planszowej (wybieranych losowo), długopisu, ołówka, magnesu, torby na zakupy, mapy obszarów Natura 2000 w woj. kujawsko-pomorskim oraz broszury informacyjnej o obszarach Natura 2000).

6. Ze względu na ograniczoną ilość sadzonek nauczycieli/opiekunów klas /grup biorących w akcji prosimy o zgłoszenie udziału mailowo na adres k.marke@szkola-lesna.torun.pl lub telefonicznie 56 657 60 85 (pon-pt 8.00-16.00) do dnia 4 kwietnia 2014 r.

7. Sadzonki rozdawane będą zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

8. Organizator nie zapewnia sadzonek dla wszystkich chętnych klas.

9. Sadzonki odebrać można będzie osobiście w Szkole Leśnej na Barbarce (ul. Przysiecka 13, Toruń).

10. Zachęcamy nauczycieli i uczniów, by sadzili drzewka przy swoich szkołach, oznaczali je metryczkami i przysyłali do nas ich zdjęcia na adres mailowy: k.marke@szkola-lesna.torun.pl.

Załączniki

Informacja i regulamin akcji- kliknij tutaj

Ulotka jak sadzić drzewka cz1- kliknij tutaj

Ulotka jak sadzić drzewka cz 2- kliknij tutaj