Get Adobe Flash player

EVS (European Voluntary Service) - praktyczne wskazówki

EVS - od czego zacząć?

 EVS (European Voluntary Service), czyli Wolontariat Europejski to część programu "Młodzież w działaniu? Unii Europejskiej. Program przeznaczony jest dla osób w wieku 18-30 lat, a czas trwania projektów wynosi od 2 do 12 miesięcy. Realizacja EVS jest możliwa we wszystkich krajach partnerskich programu, tj. krajach członkowskich UE, Turcji, Islandii, Liechtenstein, Norwegii oraz w krajach krajach sąsiadujących m.in.: Albanii, Bośnii i Hercegowinie, Chorwacji, Macedonii, Serbii, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Ukrainie. Tak naprawdę wybór zdaje się niemalże nieograniczony, bo zdarzają się również projekty w Azji, czy Ameryce Połódniowej. Ważne jest, aby przynajmniej jedna z organizacji uczestniczących w programie, goszcząca lub wysyłająca wolontariusza, znajdowała się w państwie członkowskim UE. Udział w projekcie niemal całkowicie pokrywany jest z funduszy unijnych - wolontariuszowi zapewnia się transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, kurs językowy oraz kieszonkowe na drobne wydatki. Brzmi kusząco? Zanim jednak zdecydujesz się na wyjazd czeka Cię trochę pracy.

Znajdź projekt, który Cię interesuje

Wbrew pozorom, to najtrudniejsze zadanie jakie czeka każdego wolontariusza. Listę projektów można znaleźć na stronie: https://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en. Osobiście w pierwszej kolejności jako kryterium wyszukiwania wybrałam państwo przyjmujące. W trakcie wymiany studenckiej Erasmus, którą odbywałam we francuskim Aix-en-Provence, postawiłam sobie za cel pozostanie we Francji. Niestety, po kilku tygodniach rozpaczliwych poszukiwań okazało się, że brak tam projektów dla mnie. Rok wykonywania zadań, które są zupełnie nieintersujące, to mało przyjemna perspektywa, dlatego zamiast skupiać się na miejscu wyjazdu, skup się raczej na znalezieniu czegoś co Cię naprawdę kręci. W znalezieniu odpowiedniego projektu, pomaga odpowiednia motywacji, którą musisz przedstawić podczas procesu rekrutacyjnego. Gdy zobaczyłam projekt EKOenergy realizowany w Helsinkach, wiedziałam, że to to. Potem sprawy potoczyły się już szybko: wysłanie aplikacji, rozmowa kwalifikacyjna i 3 tygodnie później szukałam tanich połączeń do Finlandii.

 Nawiąż współpracę z organizacją wysyłającą

Zanim zaczniesz aplikować na konkretne projekty, warto skontaktować się z jedną z akredytowanych organizacji wysyłających. Listę znajdziesz na stronie, którą podano we wcześniejszym akapicie. Oczywiście najłatwiej byłoby, gdybyś już współpracował z jedną z takich organizacji, ale jeżeli nie masz takiej możliwości, skontaktuj się z organizacjami, odpowiadającym swoim profilem projektowi, do którego aplikujesz  i przedstaw swoją sytuację. Istnieje szereg fundacji, których działalność opiera się głównie na przyjmowaniu i wysyłaniu wolontariuszy.

 W moim przypadku organizacja przyjmująca sama wybrała partnera w Polsce, gdyż zależało jej na zaciśnieniu współpracy między naszymi krajami. Zdarza się to jednak rzadko, większość zaznacza nawet w ogłoszeniach, żeby do aplikacji dołączyć dane kontaktowe organizacji wysyłającej. Warto zatem zająć się tym zawczasu.

 Organizacja wysyłająca ma za zadnie przygotowanie wolontariusza do wyjazdu, włączając w to szkolenie przedwyjazdowe oraz bieżące monitorowanie wolontariatu. Warto pamiętać, że nie musi być to organizacja znajdująca się w mieście, z którego pochodzisz, w szczególności, że dużą część formalności możesz załatwić za pośrednictwem maila lub Skype'a.

 Napisz aplikację i przejdź proces rekrutacyjny

Pamiętaj, że organizacje przyjmujące otrzymują od kilkunastu do kilkuset aplikacji na każdy projekt. Postaraj się wyróżnić i uzasadnić dlaczego to właśnie Ciebie powinni wybrać. Nie bez znaczenia pozostaje również Twoja motywacja - dlaczego to akurat w tym projekcie chcesz uczestniczyć. Obecni wolontariusze EKOenergy mają od 19 do 28 lat, uwierz mi, że nie każdy mógł się pochwalić bogatym doświadczeniem zawodowym. Wszyscy natomiast musieliśmy odpowiedzieć na pytanie dlaczego to właśnie w projekcie EKOenergy chcemy uczestniczyć i co możemy wnieść do projektu. 

Dopełnij formalności

Przeczytaj i podpisz umowę, wyrób europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), sprawdź datę ważności dowodu osobistego/paszportu i... w drogę!