Get Adobe Flash player

Szkolenie dla nowych wolontariuszy - relacja wolontariuszki

Szkolenia dla wolontariuszy, to obowiązkowa część każdego projektu EVS. Organizowane są przez Narodowe Agencje państwa goszczącego. Ewaluacja pośrednia (mid-term meeting), wciąż przede mną, ale już samo szkolenie wprowadzające (on-arrival training) było niesamowitym doświadczeniem.

 Głównym założeniem szkolenia wprowadzającego jest zapoznanie wolontariusza z kulturą państwa goszczącego, wyjaśnienie formalności związanych z przyjazdem, obowiązków i praw, a także wdrożenie w ogólne założenia projektu. Najważniejsza z punktu widzenia wolontariusza jest jednak możliwość poznania innych wolontariuszy odbywających projekt w różnych częściach kraju.

 W moim przypadku, szkolenie trwało 5 dni. Zorganizowane było dla ponad 60 osób, chociaż należy podkreślić, że zdarzają się również mniej obszerne turnusy. Jeżeli ktoś obawia się nudy, pragnę rozwiać wątpliwości - animatorzy dbają o to, aby czas spędzony na szkoleniu był wykorzystany w 100%. Warsztaty, prelekcje, wieczór filmowy, sauna, a nawet kurs języka fińskiego - to wszystko czekało na mnie zaraz po przyjeździe. Warto w miarę możliwości skupić się również na rozwijaniu relacji towarzyskich. Po zakończeniu szkolenia, większość wolontariuszy pozostała ze sobą w kontakcie, co zdecydowanie ułatwiło nam wszystkim tanie podróżowanie wokół Finlandii. Wraz z innymi wolontariuszami EKOenergy, wielokrotnie już gościliśmy w Helsinkach innych uczestników szkolenia. Sama również skorzystałam z uprzejmości mojego nowego litewskiego znajomego, który gościł mnie w Rovaniemi - stolicy Laponii.

 Należy podkreślić, że wolontariusz nie ponosi żadnych kosztóoe związanych z wyjazdem. Zapewnienie transportu, zakwaterowania i wyżywienia należy do organizatorów, natomiast zapisów na szkolenie dokonuje organizacja goszcząca.