Edukacja ekologiczna w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w 2019

Termin realizacji projektu: marzec - grudzień 2019 r.


Cele projektu: 
Ogólnym celem zadania jest zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie opieki nad zwierzętami, uwrażliwienie na ich los oraz poprawa poziomu aktywności jednostek i grup społecznych we właściwej opiece nad zwierzętami i niesieniu pomocy bezdomnym zwierzętom.
Cele szczegółowe, które  zadanie pomoże zrealizować u uczniów:
- zwiększenie poczucia odpowiedzialności za los zwierząt,
- wzbudzenie chęci niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom,
- zdobycie podstawowych informacji pozwalających na prawidłową opiekę nad zwierzęciem,
- zapoznanie z rzeczywistymi potrzebami zwierząt domowych,
- poznanie zasad właściwego zachowania się w stosunku do zwierząt,
- zapoznanie z prawami zwierząt
Zadanie przyczyni się również do promocji Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu, a tym samym wpłynie na liczbę adoptowanych z niego zwierząt.

Działania:

-    Realizacja zajęć edukacyjnych w 15 placówkach oświatowych

-     Realizacja zajęć w schronisku dla zwierząt (29 grup)

 

Oferta tematyczna

Oferta tematyczna


Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne "Tilia" zaprasza zorganizowane grupy szkolne do udziału w bezpłatnych zajęciach w Miejskim Schronisku dla Zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.

Zajęcia są dostosowane do poziomu nauczania i trwają ok. 2 godzin lekcyjnych. W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt pod nr tel. /056/ 657 60 85.

OFERTA ZAJĘĆ

1. CZŁOWIEK I ZWIERZĘ OD ZAWSZE RAZEM Celem zajęć jest przedstawienie kontekstu stosunków człowieka ze zwierzętami w przeszłości i w czasach obecnych oraz wynikających z nich korzyści i zobowiązań. Zajęcia skierowane są do wszystkich grup wiekowych.

2. MAM PSA I CO DALEJ... Zajęcia mają na celu uświadomienie odpowiedzialności za posiadane zwierzę oraz zdobycie informacji na temat elementarnych potrzeb naszych ulubieńców i sposobów ich zaspokajania. Zajęcia skierowane są do wszystkich grup wiekowych

3. SZARE, BURE I PSTROKATE - RASY PSÓW I KOTÓW Celem zajęć jest unaocznienie uczniom różnorodności występującej wśród naszych ulubieńców, która zaznacza się nie tylko w ich wyglądzie, ale także ich charakterze i potrzebach. Podczas lekcji akcentowane są również prawa i obowiązki posiadaczy czworonogów oraz hodowców psów i kotów. Zajęcia są skierowane do wszystkich grup wiekowych.

4. ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ - Karta praw zwierząt Celem zajęć jest uświadomienie uczniom, że zwierzęta są wrażliwymi, czującymi istotami, mającymi podobnie jak ludzie swoje prawa, które muszą być przestrzegane. Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

5. ZWIERZĘ WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE Celem zajęć jest zwrócenie uwagi na problemy wynikające z obecności zwierząt w naszym współczesnym świecie i wskazanie możliwości ich rozwiązania. Poruszane są zagadnienia m.in. właściwego dokarmiania zwierząt, zapobiegania chorobom odzwierzęcym, utrzymania czystości w miastach, redukcji liczby niechcianych zwierząt, trzymania dużych zwierząt w małych mieszkaniach, handlu zwierzętami, panującej mody na groźne zwierzęta. Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

,,Świadoma adopcja" Marzysz o piesku lub kotku? Chcesz adoptować czworonoga ze schroniska dla zwierząt?

,,Świadoma adopcja" Marzysz o piesku lub kotku? Chcesz adoptować czworonoga ze schroniska dla zwierząt?

Decydując się na adopcję powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jest to decyzja na kilka lub kilkanaście lat. Poza niewątpliwą przyjemnością wypływającą z faktu obcowania ze zwierzęciem, wiąże się ona z wieloma obowiązkami. Należy zastanowić się czy jesteśmy w stanie poświęcić zwierzęciu odpowiednią ilość czasu oraz przestrzeni na zabawę i spacery. Ważne jest również, byśmy dysponowali wystarczającymi środkami finansowymi w celu zapewnienia naszemu pupilowi właściwej karmy czy opieki lekarskiej. Przed podjęciem decyzji o przyjęciu pod swój dach czworonoga powinniśmy również upewnić się czy nikt z domowników nie cierpi z powodu alergii na sierść. Przemyśleć należy również w jaki sposób zapewnimy naszemu ulubieńcowi opiekę podczas urlopu.

Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki, pozostaje nam decyzja jakiego futrzaka wybrać. Jeśli dużo czasu spędzamy poza domem, np. w pracy, kot będzie lepszym wyborem, ponieważ jest bardziej niezależny i lepiej znosi samotność. Wybierając psa uwzględnić należy jego potrzeby oraz nasze możliwości i umiejętności. Jeśli nie mamy doświadczenia w pracy z psami, to nie wybierajmy osobników o charakterze dominującym, bo mogą się pojawić problemy z wychowaniem. Nie bez znaczenia jest płeć: suczki zazwyczaj są bardziej uległe i opiekuńcze, psy częściej mają charakter dominujący i bardziej niezależny (w mieście często więcej kłopotów sprawia pies - gdy wyczuje cieczkę u suki zawsze będzie do niej uciekał, suczka sprawia głównie kłopoty w czasie cieczki - trzeba ją wtedy pilnować, aby nie mieć nieplanowanych szczeniąt). Nie wybierajmy psa bardzo silnego fizycznie, jeśli sami nie mamy zbyt wiele siły lub chcemy, aby pies był wyprowadzany przez dzieci. Wybierając zwierzaka należy zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim na charakter. Nawet wybór najpiękniejszego psa, źle dobranego do nas pod względem charakteru, może mieć przykre konsekwencje nie tylko dla właściciela, ale i dla psa.

Musimy też wziąć pod uwagę wiek zwierzęcia, każdy szczeniak lub kociak potrzebuje bardzo dużo czasu i uwagi, należy również liczyć z możliwością zaistnienia pewnych zniszczeń w mieszkaniu. Adoptując ze schroniska dorosłe zwierzę należy być świadomym, że wiele z nich ma za sobą trudną przeszłość, mogącą w różny sposób rzutować na jego zachowanie. Taki podopieczny potrzebuje przede wszystkim troski i cierpliwości.

Pamiętajmy, by nie kupować zwierząt, jeśli mają być one jedynie prezentami czy zabawkami dla dzieci. Nigdy też nie kupujmy wielkiego i silnego brytana tylko po to, by się nim popisać przed innymi. Sposób na udaną adopcję? To miłość, czas i zrozumienie.

 

Finansowanie:

Projekt sfinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń