22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

Dziś Dzień Ziemi. Największe ekologiczne święto świata!


Tegoroczne hasło tego dnia brzmi „ Działajmy na rzecz ochrony klimatu”

Z tej okazji składamy każdemu mieszkańcowi naszej planety najlepsze życzenia, by mógł długo i spokojnie korzystać z jej zasobów i cieszyć się życiem na Ziemi.


Pomyśl - Co mogę zrobić, by je uczcić?

Wystarczy naprawdę by każdy z nas zrobił ze swojej strony niewiele, a całościowo osiągniemy duży  sukces ...

Oto kilka naszych wskazówek:

•    Ogranicz ilość wytwarzanych odpadów- Od lat zwraca się uwagę na potrzebę segregacji odpadów i zmniejszania ilości odpadów wytwarzanych w naszych domach.  Większość z nas nauczyła się chodzić na zakupy z własną siatką, zaczęliśmy stosować opakowania wielorazowe, woreczki materiałowe w czasie zakupu warzyw, metalowe słomki, papierowe talerzyki i drewniane sztućce w czasie pikników, po to by ograniczyć zużycie plastikowych opakowań jednorazowych. Niestety koronowirus nam w tym przeszkodził. Jednostkowe opakowania, jednorazowe rękawiczki i maseczki to nowe narzędzia stosowane w walce z epidemią, które po zużyciu same stają się problemem i zagrożeniem, kiedy zamiast w śmietniku lądują na ulicy.  Co możemy zrobić, by pomóc Ziemi w tej kwestii:

  • Zamiast maseczki jednorazowej stosuj wielorazową z bawełny -W internecie znajdziesz w tej chwili mnóstwo instrukcji jak  własnoręcznie wykonać taką maseczkę w domu wykorzystując niepotrzebne materiały – ograniczysz wtedy wytwarzanie odpadów podwójnie - nie użyjesz nowych materiałów, a stare które mogły trafić do kosza jeszcze Ci długo posłużą. Jeśli zużyłeś maseczkę jednorazową pamiętaj, by wyrzucić ja do pojemnika na odpady ogólne, a nie do kontenerów na odpady sztuczne.
  • Zadbaj o to by rękawiczki jednorazowe, bez których nie możemy się teraz obyć, po zużyciu trafiały do  odpowiedniego pojemnika – tj.  NA ODPADY OGÓLNE – a nie na  ulicę gdzie stanowią zagrożenie dla  innych osób, czy do kanalizacji, gdzie mogą przyczynić się do zatorów, uszkodzić sieć i zanieczyścić wodę.
  • Nie marnuj żywności i dobrze planuj swoje zakupy - Zadbaj o odpowiednie przechowanie żywności, by nie uległa popsuciu i  wykorzystuj przepisy „ z resztek” , a jeśli masz możliwość kompostuj odpady kuchenne, które się do tego najadają.
  • Zastanów się dobrze zanim kupić nowe ubranie, sprzęt lub gadżet - Zamknięcie w czasie kwarantanny sklepów i galerii jest doskonałą okazją to tego, by przekonać się jak często zakupy zaspakają nasze podstawowe potrzeby.

•    Szanuj przyrodę w czasie spacerów - Izolacja w ciągu ostatnich tygodni uświadomiła nam jak bardzo potrzebujemy odpoczynku na łonie natury i nie potrafimy bez niej żyć. Teraz kiedy już możemy znów cieszyć się spacerami w lesie, pamiętaj o tym, by nie pozostawiać po sobie śmieci,  łamać bezsensownie gałęzi i zrywać roślin kwitnących w runie, nie hałasuj, nie strasz zwierząt, nie zaglądaj do gniazd ptaków, które teraz odbywają lęgi.
•    Nie marnuj wody - W Polsce panuje susza, która jest dużym zagrożeniem dla rolnictwa i leśnictwa. Zwracaj szczególną uwagę, by w czasie spacerów nie wzbudzić niechcący pożaru.
•    Oszczędzaj energię, by ograniczać zmiany klimatu - Pamiętaj działanie pojedynczego człowieka ma dużą moc.  Dużą część dnia spędzamy teraz w domach przed komputerem tub telewizorem. Zastanów się jak możesz inaczej spędzić swój czas wolny. Może zamiast oglądać kolejny film poczytasz książkę.
•    Posadź drzewo na swoim terenie -  nie masz sadzonki a jesteś mieszkańcem Torunia lub okolic - weź udział w naszej akcji pn.  „Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2020”- zgłoś się do nas, umówimy się indywidualnie na spotkanie w Szkole Leśnej na Barbarce i przekażemy Ci bezpłatnie sadzonki drzewek  (kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
•    Ucz innych jak być eko - Zwracaj uwagę jak widzisz, że ktoś z Twojej rodziny lub znajomych niszczy przyrodę, nie segreguje odpadów czy marnuje wodę. Często ludzie robią to nieświadomie nie myśląc o konsekwencjach.


To tylko niektóre z możliwości , jesteśmy pewni, że sama/sam wpadniesz na jeszcze wiele innych drobnych pomysłów, które wspólnie umożliwią nam ochronę środowiska dla nas i naszych przyszłych pokoleń.

POWODZENIA I MIŁEGO ŚWIĘTOWANIA : -)