Dzień bez Samochodu na Barbarce

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU NA BARBARCE 19 WRZEŚNIA 2020 R. GODZ. 15.00-18.00

Zapraszamy na Barbarkę w Toruniu:
W programie:
•    ZMIERZ i ZMNIEJSZ SWÓJ ŚLAD EKOLOGICZNY
•    STOP NISKIEJ EMISJI (stanowisko edukacyjne)
•    FINAŁ MASY ROWEROWEJ NA BARBARCE
•    Dla wszystkich OGNISKO (prowiant we własnym zakresie)

Sprawdźcie nowe trasy rowerowe. Mamy dla Was folderki.

W Światowym Dniu bez Samochodu pokażmy, że zależy nam na czystym powietrzu nad Toruniem. Data zobowiązuje! W związku z tym proponujemy abyście dotarli na Barbarkę pieszo, rowerem lub autobusem. Rowerzystów lubiących jazdę zespołową zapraszamy na MASĘ KRYTYCZNĄ Z ROWEROWYM TORUNIEM o godz.16.00 , MIEJSCE ZBIÓRKI: Rynek Nowomiejski w Toruniu

Miasta dla ludzi czy dla samochodów?

Światowy Dzień bez samochodu to moment, aby zastanowić się nad sowim sposobem przemieszczania się. Korzystanie w sposób zrównoważony z transportu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach.
Czy wiesz, że samochody są w znaczącym stopniu odpowiedzialne zwiększające emisję gazów cieplarnianych przyczyniających się do ocieplenia klimatu. Emisja dwutlenku węgla przez zasilane paliwami kopalnymi (benzyna, ropa, CNG, LPG) pojazdy to bardzo poważny wkład w globalne zmiany klimatu. W skali światowej transport odpowiada za 20% emisji CO2.
Samochody odpowiadają za emisję 65% zanieczyszczeń z szeregu źródeł. Samochodowe silnik spalinowe to emisja tlenków siarki, tlenków azotu, pyłów i toksyn, łatwo przyswajalnych metali ciężkich, węglowodorów i promieniotwórczości. Czynniki te odpowiadają za kwaśne deszcze, smog, bronchity, choroby płuc i oskrzeli, choroby serca i nowotwory.

Na Barbarce przygotowaliśmy dla Was punkt edukacyjny gdzie będziecie mogli obliczyć swój szacunkowy ślad ekologiczny a także dowiedzieć się więcej na temat śladu ekologicznego i zmniejszenia ilości dni, podczas których żyjemy na ekologiczny kredyt. Będziecie mogli dowiedzieć się, w jakie działania wpływają na zmniejszenie zanieczyszenia powietrza oraz dlaczego ważne jest abyśmy oddychali czystym powietrzem. Podpowiemy gdzie i jak można uzyskać dotację na wymianę starych, nisko sprawnych pieców na ekologiczne.
Dla najmłodszych przygotowano:.
•    terenową gra planszową – Niska Emisja,
•    mini laboratorium „prof. Smoga” gdzie uczestnicy będą mogli skorzystać z zestawów doświadczalnych - Energia odnawialna wody - wiatru - słońca, krzyżówka terenowa, domino energetyczne, dom ekologiczny,
•    tablice edukacyjno-informacyjne,
•    kącik plastyczny z malowaniem maseczek, bezpłatne materiały edukacyjne, kolorowanki, karty zadań do konkursów, drobne nagrody i słodycze.


Wydarzenie organizowane w ramach akcji „Niska emisja-palący problem” oraz „Ocal planetę – zmniejsz swój ślad ekologiczny” realizowanych w ramach projektu „Toruń dba o środowisko dla przyszłych pokoleń” dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń.